Abant İzzet Baysal Üniversitesi – Harfli Puan SistemiBolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi hakkında kısa bilgi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Bolu şehrinin kent merkezinde ve üç ilçesinde yerleşkeleri bulunmaktadır. İzzet Baysal Yerleşkesinin merkeze olan uzaklığı 8 km’dir. Gölköy’de eşsiz bir doğa güzelliğinin içerisinde yer alan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, 2016 yılında yapılan sayıma göre 33.000 öğrenciye eğitim hizmeti vermektedir. Aynı zamanda üniversite 11 fakülte, 6 yüksekokul, 4 enstitü, 7 meslek yüksekokulu ve 15 araştırma merkezi ile hizmet vermektedir.

Bir devlet üniversite olarak kurulmasına rağmen, Bolu da hayırseverliği ile adından çokça bahsettirmiş olan İzzet Baysal’ın kurduğu vakıf tarafından sürekli olarak desteklenmiş ve öğrencilere daha iyi eğitim hizmeti sağlanmasının önü açılmıştır. Devletin imkanlarına ek olarak, üniversiteye sürekli olarak destekte bulunan İzzet Baysal Vakfı, aynı zamanda başarılı öğrencilerin eğitim hayatlarına destek sağlayabilmek adına birçok öğrenciye de burs imkanı sağlamıştır.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Harfli Puan Sistemi Nasıldır?

Abant İzzet Baysal Üniversitesinin mevzuatına göre; Öğrencilere ara sınav ve dönem sonu sınavı olmak üzere en az iki sınav yapılması zorunludur. Bu sayının öğretim görevlisinin takdirine bağlı olarak artırılabilmesi de söz konusudur.

Herhangi bir dersin sınavına mazeret nedeniyle giremeyen bir öğrencinin, ilgi bölüm başkanlığına yapmış olduğu başvuru sonucunda mazereti geçerli kabul edilirse mazeret sınavına girebilir.Öğrencilerin girmiş oldukları sınavdan aldıkları puanın harfli puan sistemi üzerinden bir aralığı bulunmaktadır. Her puan aralığının harfli puan sisteminde bir karşılığı bulunmaktadır. Bunlar AA, BA, BB, CB, CC, DC, DD, FD, FF şeklinde sınıflandırılmışlardır. Her harf grubunun ise bir katsayısı vardır. Dönem sonu puan hesaplaması bu katsayı üzerinden yapılmaktadır. Harfli puan sistemi ve katsayıları aşağıda yer almaktadır.

 

Harfli Puan Sistemi

Puan Başarı Notu Katsayı
90-100 AA 4
85-59 BA 3,5
80-84 BB 3
75-79 CB 2,5
65-74 CC 2
60-64 DC 1,5
55-59 DD 1
50-54 FD 0,5(Başarısız)
49 ve aşağısı FF 0 (Başarısız)
Başarı Notu Katsayı
I 0 ( Eksik )
NA 0 (Devamsız )
S  Yeterli (Ortalamaya Katılmaz)
U  Yetersiz (Ortalamaya Katılmaz)
P  Gelişmekte Olan (Ortalamaya Katılmaz)
EX    Muaf (Ortalamaya Katılmaz)

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir