Android Uygulaması Yüklerken Dikkat Edilmesi GerekenlerAndroid Uygulama Yüklerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Android programları akıllı telefonu olanlar için vazgeçilmezlerdendir. Bu programlar hayatımızı oldukça kolaylaştırabilen çeşitli programlar olabiliyorken yine son derece eğlenceli, vakit öldürmemizi sağlayabilecek programlarda olabilmekteler. Android uygulamaları yüklerken çeşitli kriterler vardır ve bu kriterlere dikkat ederek yükleme işlemlerini gerçekleştirmeliyiz. Android programlar üstünden akıllı telefonlarımızın işlevlerini zedeleyen, telefonlarımız üzerinden bilgilerimizi çalmayı hedefleyen çeşitli fonksiyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Sadece telefonlarımızın işlevlerini zedelemekle, içeriklerimizi tahrip etmekle veya bilgi hırsızlığı yapmakla kalmazlar  bunun yanı sıra her hangi bir arıza durumunda garanti dışı kalmalarını dahi sağlayabilirler. Bu tarz durumlarda ise son derece zararlı çıkar ve mağdur olursunuz. Bu yüzden uygulama yüklerken bazı kriterlere mutlaka dikkat etmeliyiz.  Ayrıca bilmediğimiz uygulamalar yüzünden telefonlarımıza çeşitli zararları bizler dahi verebilmekteyiz.

Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar!İlk adımımız yükleyeceğimiz uygulamaların boyutlarına bakmaktır. Bazen internet paketi ile uygulamalar indirmeye kalkabiliriz. Eğer bu uygulamaların boyutları yüksek ise çeşitli yüksek ücretlendirmeler ile karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca zaten sınırlı rakamlarda olan internet paketiniz oldukça düşük rakamlara inebilmektedir. Bir anda internet paketimizin bitmesini istemeyiz sanırım. Bu yüzden mutlaka kablosuz ağ ile uygulama yükleme işlemlerini yapmalıyız. Buna ek olarak programları indirirken ve indirdikten sonra yüklerken mutlaka uygulamaların istemiş oldukları izinleri kontrol etmeli ve gelişi güzel bir şekilde izinleri onaylamamalıyız. Bazı durumlarda “Telefon rehberinize erişim” “SMS gönderme ve arama yapma” gibi oldukça önem arz eden ve son derece tehlikeli olan izinleri isteyebilirler ve bizler bu izinlere olumlu yanıt verirsek bu uygulamalar arka planda tehlikeli işlemler yapabilirler. Özellikle de virüslü olan uygulamalar istedikleri izinler ile kendilerini belli ederler.

Güncellemeleri Kontrol Altına Alın!

Telefonlarınıza kurmuş olduğunuz bazı programlar, oyunlar ve benzeri uygulamalar kendilerini sürekli olarak güncelleme ihtiyacı duyabilmektedir. Bunun sebebi her geçen gün sürekli olarak geliştiriciler uygulamalarını yenilemekte, çeşitli fonksiyonlar katmakta ve güncel sürümünü piyasaya sürerek güncelleme komutunu yollamaktadırlar. Eğer uygulamalar kendilerini arka planda aniden güncellerseler ve sizler de internet paketinizi aktif yapmış iseniz yine haberiniz olmadan paketiniz bitebilir. Bu ayarı değiştirmek için Play Store programının içerisindeki ayarlar sekmesine girmeli ve buradan “Güncellemeleri sadece kablosuz bağlantı aktifken yap” seçeneğini işaretlemelisiniz. Ancak bu şekilde kablosuz bağlantı aktifken güncellenme ihtiyacı duyan uygulamalar kendilerini güncelleyeceklerdir. Bu sayede internet paketinizden haberiniz olmaksızın harcanmayacak ve çeşitli sürprizler ile karşılaşmayacaksınız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir