Autorun.inf Virüsü Nasıl Silinir?Autorun.inf Virüsleri Nedir? ve Nasıl Çalışırlar? Nasıl Silinirler?

Günümüzde yüzlerce hatta binlerce virüs çeşidi bulunmaktadır. Bu virüslerin bazılarına trojan diyoruz bazılarına reklam virüsü, bazılarına ise tamamen zarar vermeye yönelik virüsler demekteyiz. Ancak hepsinin ortak noktası, hepsine virüs diyor olmamızın sebebi temelinde sistemimize veya bize zarar vermeye yönelik olmalarıdır. Şimdi ele alacağımız konu ise autorun.inf mantığı ile çalışan daha doğrusu autorun.inf fonksiyonunu başarılı bir şekilde kullanan zararlı yazılımlardır. İlk olarak autorun fonksiyonunu sizlere açıklayalım. Adından da anlaşılabileceği gibi otomatik çalıştırma anlamına gelmektedir. Autorun.inf dosyası C diskinin içerisinde, CD’lerin içerisinde ve belleklerin içerisinde olabilirler. Eğer belleği sisteme taktığımız da otomatik olarak bir dosyanın çalışmasını istiyorsak bu belgenin içerisine belirli komutlar ile dosya adını gireriz. Peki ya bu dosya zararlı bir yazılım ise?

Nasıl Çalışırlar?

Zararlı yazılımlar, autorun mantığı ile çalışan bu virüsler belleklerimize bulaştıklarında bir autorun.inf dosyası oluşturur ve bunun içerisine otomatik çalıştırılmak üzere kendilerini eklerler. Sizler belleğinizi sisteminize taktığınız zaman sisteminiz otomatik olarak autorun dosyasını arar ve bulduğunda içerisinde bulunan ve çalıştırılma komutu verilmiş olan komutu okur ve uygular. Bunun sonucunda da sizler taşınabilir bellekleri bilgisayarlarınıza taktığınız anda virüsü otomatik olarak açmış olursunuz. Bunun en kötü yanı ise autorun mantığı ile sisteminizin her köşesine oldukça hızlı bir biçimde yayılırlar. Özellikle de yedek diskinize yayılırlar ve bu yedek disk içerisine bir autorun dosyası daha oluştururlar. Bu autorun dosyası sayesinde sizlere format attıktan sonra yedek diskinize girdiğiniz gibi virüs tekrar yerel diskinize bulaşır ve format atmış olmanızın hiçbir anlamı kalmaz. Bu yüzden autorun virüslerine özel olarak üretilmiş olan temizleme araçlarını kullanmanız son derece önemlidir.Autorun.inf Virüsü Nasıl Temizlenir?

Autorun virüslerini temizlemek için öncelikle dikkatli olmalı ve adımları ona göre uygulamalısınız. Genelde autorun sistemli çalışan virüslerin bir diğer özelliği ise bilgisayarınızda bulunan özellikle de uygulama dosyaları başta olmak üzere bütün dosyalarınıza kendilerini yapıştırırlar. Bu dosyaların her birer virüse dönüşürler. Sizler bilgisayarınızı temizlediğiniz sansanız dahi tekrardan faydalı bir yazılımı çalıştırdığınızda bu virüs aktif olur ve bütün dosyalarınızı tekrardan etkisi altına alır ve artık bütün dosyalarınız virüs olur. Arama motorunda ilk olarak autorun remover yazılımını aratıyor ve indiriyoruz. Bu yazılım ile bir tarama başlatıyoruz ve bu yazılım disklerimizde, belleklerimizde bulunan autorun.inf dosyalarını tamamen siliyor. Bu yazılımı güvenli moda alarak başlatmanızı tavsiye ediyoruz. Sonrasında bir anti virüs yazılımı indirin ve bu yazılımın veri tabanının güncel olmasına son derece öne gösterin. Sonrasında bu anti virüs ile tam tarama başlatın ve sisteminizdeki bütün virüsleri silmesini sağlayın. Çok önemli bir nokta var o da eğer sizin için önemli olan bir dosyaya virüs bulaşmış ise onu da silmek zorundasınız. İsterseniz bir belleğe veya CD’ye yedeğini alarak silebilirsiniz. Sonra bu yedeği bir teknik servise götürerek virüsten temizlenmesini isteyebilirsiniz. Bu yazılımlardan korunmak için sisteminizde güçlü bir anti virüsün aktif olarak çalışması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine sisteminizde bir taşınabilir bellek tarama yazılımının da bulunması ve bu yazılımın da aktif olarak koruma da olması gerekmektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir