Bedelli askerlik nedir? Kimler bedelli askerlik yapabilir?Bedelli askerlik nedir? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? Bedelli Askerlik Yapmanın Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik ülkemizde son yıllarda oldukça fazla gündeme gelse de aslında tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Ülkemizde Osmanlı dönemi itibari ile zorunlu askerliğe bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bedelli askerlik, askerlik yapma zorunluluğu bulunan kişinin, bu zorunluluğu maddi bir kaynakla ortadan kaldırması anlamına gelmektedir. Birey kendi tercihine göre, belirli şartlar dahilinde yapmak zorunda bulunduğu askerlik görevini belirli bir ücret ödeyerek yapmış sayılabilir. Böyle bir sistemin kurulmasının altında yatan en önemli etken, buradan elde edilecek olan gelirin ordunun ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması için harcanmasıdır.Devletin belli bir gelir elde edip, ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlamasının yanında, kişiler ise işlerinden olmamak ve ailelerinden uzak kalmamak için böyle bir sistemi kullanmaya başvurmaktadır. Bu sistem genel olarak zengin kesimleri ilgilendiren bir sistem gibi gözükse de, birçok devlet memuru tarafından da tercih edilmektedir. Birçok kişi askerde bulunmak zorunda oldukları süre zarfında, kendi işlerinde çalışmış olsalar elde ettikleri kazanç ile bedelli askerlik ücretinin karşılanacağını hesap ederek bedelli askerliği tercih etmektedir. Bu şekilde hem ailelerinden uzak kalmış olmuyorlar hem de yapmak zorunda oldukları askerlik vazifesini gerçekleştirmiş sayılıyorlar.

 

Bedelli askerlik yapmak için gerekli olan şartlar nelerdir?

Bedelli askerlik yapabilmek için 2 farklı kategori yer almaktadır.

  • Turkye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan, 18 yaşını geçmiş bir kişi minimum 3 yıl yurtdışında çalışmış ise 21 gün süre ile bedelli askerlik yapabilir.

 

  • Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan ve askerlik görevini yapmak zorunda olan bireyler, dönemsel olarak çıkarılan yasalar ile bedelli askerlik yapabilirler. Çıkan yasanın gerektirdiği şartları sağlayan bireyler bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilmektedir. Gerekli kriterlere uymayan bireyler ise zorunlu askerlik görevlerini yapmak zorundadırlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir