Bilgisayar Ekranına Görüntü Gelmeme SorunuEkrana Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarlar sürekli olarak çalışmakta olan ve her zaman bakıma ihtiyaç duyan aletlerdir. Bu aletlere gerekli zamanlarda periyodik olarak çeşitli bakımları yapmazsanız ileri zamanlarda sizlere çeşitli sorunlar çıkartabilirler. Bu yüzden her zaman onların bakıma muhtaç olduklarını anlayın ve ona göre çeşitli bakımlarını yapın. Zaman içerisinde bakımları yapılmamış, bakımsız olan sistemler ileri zamanlarda sizlere aşırı ısınma, gereksiz yere kendini kapatmalar, ekrana görüntü vermemeler, aşırı ses vermeler gibi birçok problemleri getirebilirler. Bu problemleri çözmek için de oldukça profesyonellik gerekebilmektedir. Bu yüzden sistem bakımlarınızı sürekli olarak yapın eğer yapmasını bilmiyorsanız bir teknik servise periyodik olarak bakımlarınızı yaptırın.

Ekrana Neden Görüntü Gelmez?

Bilgisayar ekranına görüntü gelmemesinin birçok sebepleri olabilmektedir. Bu sebeplerin arasında en çok rastlananı RAM parçasının oksitlenmiş olmasıdır. Zamanla oksitlenen RAM parçası ekrana görüntü gelmemesine sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra ekran kartı parçası da yani grafik işlemci parçanız da oksitlenerek ekrana görüntü gelmemesine sebebiyet verebilir. Donanımsal olarak genel arızalar bunlardır. Yazılımsal olarak ise doğru bir şekilde yüklenmemiş olan ekran kartı sürücünüz ileri zamanlarda ekrana görüntü gelmemesini sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra zamanla hasar gören veya çeşitli virüsler tarafından tahrip edilen ekran kartı sürücünüz yine ekrana görüntü gelmesini engelleyebilmektedir. Bu yüzden bu adımların çözülmeleri oldukça önem arz etmektedir.Görüntü Gelmemesinin Çözümü

Eğer bilgisayarınızın ekranına görüntü gelmiyorsa yapmanız gereken işlem ilk olarak bilgisayar kasanızı açmak olacaktır. Her şeyden önce gereksiz toz ve kiri parçaların üzerinden temizlemelisiniz. Bu işlemi gerek hava üfürücüler ile gerekse elektrikli süpürge ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak asla ıslak mendil tarzı ıslak şeyler sürmemelisiniz. Parçalarınızı temizledikten sonra ilk olarak Ram parçasını yerinden çıkarın ve bir okul silgisi ile PİN kısımlarını silin. PİN kısımları RAM parçasının yuvaya giren genellikle sarı olan uç kısımlarıdır. Bu kısımları sildikten sonra aynı işlemi ekran kartınıza da yapın. Yalnız parçaları çıkartırken son derece dikkatli olmalısınız yine yerlerine takarken de onlara hasar gelmesini önleyin. Eğer ekrana görüntü hala gelmiyor ise bilgisayarınızı güvenli moda alarak çalıştırmayı deneyin. Bunu yapmak için bilgisayar açılışında F8 tuşuna basarak güvenli mod seçeneğini seçebilirsiniz. Bundan sonra eğer ekrana görüntü gelirse sürekli olarak güvenli mod ile kalamayacağınız için ekran kartı sürücünüzü sisteminizden silin. Silme işlemini bitirdikten sonra bilgisayarınızı güzel bir şekilde bir temizlik yazılımı ile temizleyin ve ekran kartınızın güncel sürücüsünü internetten indirin ve kurun. Bu işlemden sonra sisteminizi yeniden başlattığınızda ekrana görüntü geldiğine şahit olabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir