Bilgisayarda Virüs Tespiti Nasıl Yapılır?Bilgisayarda Virüs Tespiti Nasıl Yapılır?

Günümüzde sürekli olarak bilişim teknolojileri ilerledikçe ve bilgisayarlar hızla yayıldıkça bu alanlara yönelik olarak çeşitli saldırılarda artmaktadır. Bu gibi oldukça tehlikeli olan saldırılardan korunabilmeniz için güvenlik önlemlerinizi almalısınız. Çünkü bu saldırılar bazı durumlarda gizliliğinize yönelik, kişisel bilgilerinizi çalmaya yönelik olabiliyorken yine bazı durumlarda verilerinizi geri dönüşü olmayacak şekilde tahrip etmeye yönelik olabilmektedir. İlk olarak sizlere bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüsün ne gibi işlemlerde bulunabileceğinden bahsetmeliyiz.

  • Sisteminize bulaşarak sisteminizin daha yavaş çalışmasını sağlayabilirler.
  • Klavyenizden bastığınız her tuşun girdisini alabilirler.
  • Çeşitli uygulamaların içerisinden kullanıcı adı ve şifrelerinizi elde edebilirler.
  • İşlemcinize ağır bir iş yükü bineceği için sisteminizde kapanmalar ve baştan başlamalar yaşayabilirsiniz.

Zararlı olan virüslerin verebileceği başlıca zararlar bunlardır. Fakat bu gibi zararlardan korkmanıza gerek yok çünkü yine bu virüsleri kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Hiçbir virüs temizlenemez değildir.

Bilgisayarda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?Bilgisayarınızda bir çeşit virüsün olup olmadığını hızlı bir şekilde anlamak oldukça basit bir işlemdir. Bilgisayarınızda virüs olup olmadığını anlamak için ilk olarak görev yöneticinizi açabilirsiniz. Görev yöneticinizin içinde olan ve ne işe yaradığını bilmediğiniz yazılımları sonlandırın ve bu yazılımların dizinlerine ulaşarak tamamen sistemden kaldırın. Bunun yanı sıra Başlat > Msconfig komutunu girerek karşınıza msconfig fonksiyonunun gelmesini sağlayın ve bunun içinden “başlangıç” sekmesine tıklayın. Bu esnada sisteminizde başlangıç anında çalışmakta olan yazılımları rahatlıkla görebilirsiniz. Bu programların arasında da ne işe yaradığını bilmediğiniz veya zararlı olduğunu düşündüğünüz programlar varsa temizlemelisiniz. Başlangıç sekmesinde çalışmamaları için başlarındaki tik işaretlerini kaldırın. Bu sayede sistem başlangıcında çalışmalarını engellemiş olursunuz. Ayrıca buna ek olarak dilediğiniz yazılımı virüs total benzeri çevrimiçi virüs tarama sitelerine yükleyerek bir sürü anti virüs yazılımına taratabilir ve virüs olup olmadığından emin olabilirsiniz. Buna göre de silme işlemlerini uygulayabilirsiniz. Bu sitelerdeki yazılımlar aynı anda tarama işlemi gerçekleştirmektedirler.

Zararlı Yazılımlardan Nasıl Korunuruz?

Zararlı olan çeşitli virüslerden korunabilmeniz için birkaç işlem yapabilirsiniz. Bu işlemlerden ilki bilgisayarınıza oldukça kaliteli bir antivirüs yazılımı kurmak olacaktır. Bilgisayarınıza kuracağınız antivirüs yazılımının veri tabanının da oldukça kuvvetli olması gerekmektedir. Bu sayede güncel virüslerden anında haberdar olarak silme işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca ek olarak çeşitli virüs tarama yazılımlarını da kullanabilirsiniz. Yine reklam virüsleri için özel virüs tarama programlarını da kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir