Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe yarar? Bitcoin nasıl Üretilir?Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto lakaplı kişi tarafından yaratılmış olan sanal bir para birimidir. Hiçbir merkez bankası veya kuruluşla ilişkisi bulunmadığı için özgür ve şimdilik yönlendirilemeyen bir güce sahiptir. Son zamanlarda dünyada hızla yükselişe geçmiş olması nedeniyle popülaritesi giderek artmıştır. Dünya genelinde yaklaşık olarak 1 milyon kullanıcı sayısına ulaşmayı başarmıştır. Popülerliğinin giderek artması ve özgür bir para birimi olması sebebiyle finans sektörüyle ilgilenen insanları ve bankaları önemli ölçüde korkutmakta ve büyük bir risk olarak görülmektedir.

Piyasa içerisinde çok hızlı bir şekilde değer kazanma ve kaybetme eğilimine sahip olması nedeniyle yatırım yapacak insanları düşündürse de şuan birçok sektörde kullanılmaya ve benimsenmeye başlanmış gibi gözüküyor. Ülkemizde pek sık görülmese de, diğer ülkelerde birçok firma ve işyeri bitcoin ile ticaret ve alışveriş yapabilme imkânı sağlamaya çoktan başladı bile. Son zamanlarda dünya gündeminde oldukça fazla yer bulması, gelecekte çok önemli bir ticaret aracı olacağını gösteriyor.

 

Bitcoin nasıl alınır?Bitcoin sanal bir para birimi olduğu için internet üzerinden alım satımı gerçekleşmektedir. Bu hizmeti veren birçok platform internette bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden banka havalesi ya da kredi kartı ödemesi ile bitcoin alımı gerçekleştirmek mümkündür. İnternet üzerinden bitcoin alımı yapmadan önce alımı yapacağınız platform hakkında detaylı araştırma yapmanızı, internet üzerindeki yorum ve tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz. Bitcoin, sanal bir para olduğu için alım ve satımında dolandırıcılık olma ihtimali çok yüksek düzeydedir, bu nedenle bitcoin alım ve satım işlemlerinizi güvenilir siteler üzerinden gerçekleştiriniz.

 

Bitcoin nasıl üretilir?

Öncelikle bitcoin üretmek oldukça zor bir iştir. Bitcoin üretmek için madencilik (mining) yapmanız gerekmektedir. Bitcoin madenciliği yapmak için kullanmış olduğunuz bilgisayarların pek yeterli olacağını düşünmüyoruz. Bitcoin madenciliği yapabilmek için çok iyi bir ekran kartı ve bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. AMD ekran kartlarına sahip olan bilgisayarlar ile daha iyi ve verimli bitcoin madenciliği yapmak mümkündür. Aynı zamanda işlemci ile de bitcoin madenciliği yapılabilmektedir fakat bu yöntem pek tavsiye edilen bir yöntem değildir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir