Dns Ayarlarını Nasıl Değiştirebiliriz?DNS ( Domain Name System ) Nedir?

DNS’i ( Domain Name System ) kısaca tanımlamak gerekirse; İnternet üzerinde bulunan bilgisayarlara isim verilmesini sağlayan sistemdir. Bir Web sitesinin IP adresini yazmak yerine o siteye verilen isim ile siteye giriş yapılmasına olanak sağlamaktadır.

 

DNS Neden Değiştirilmek İstenir?

DNS adresini değiştirmenin tek amacı vardır. Bu amaçta herkesin günümüzde de bildiği gibi web adresleri arasında hiçbir kısıtlama olmadan sansürsüz bir şekilde dolaşabilmek. Ülkemizde diğer ülkelere nazaran daha fazla yasaklama olması bu DNS değişikliğini cazip hale getirmektedir.

 

DNS Adresi Nasıl Değiştirilir?

DNS Adresi Windows 7 işletim sistemi olan bilgisayarlarda şu şekilde değiştirilir;

-Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi açılır, bu bölümde sağ tarafta bulunan Bağlantılar satırındaki mavi link yazısı ile belirlenmiş olan kendi internet erişim adınıza tıklanır.

-Tıkladıktan sonra, Kablosuz Ağ bağlantı Durumu sayfası karşınıza gelecektir.

-Açılan bu ekrandan özellikler butonuna tıklanır.-Daha sonra Kablosuz Ağ Bağlantıları Özellikleri sayfası karşınıza gelecektir. Açılan bu ekranda da İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4) seçilerek özellikler butonuna tıklanır.

 

DNS adresi ve IP adresi otomatik verilmiş şekilde karşınıza gelecektir. Genelde IP adresini Yerel Alan Ağı kullanmadığı sürece değiştirilmez. Çünkü internet ağına sabit bir IP ile girilmesi durumunda olası IP çakılması yaşanacaktır. DNS adresi ise bu pencerede 2 seçenek olarak karşınıza gelir. Birincisi; DNS sunucu adresini otomatik olarak al, İkincisi; Aşağıdaki DNS sunucu adreslerin kullan. Birinci seçenek seçilir ise, herhangi bir DNS adresi girilmesine gerek kalmayacaktır. Eğer ikinci seçenek seçilir ise, aşağıda tercih edilen DNS sunucusu ve Diğer DNS sunucusu bölümüne sistem kullanıcıdan geçerli bir DNS adresi girmesini isteyecektir. Son olarak tamam butonuna basarak tüm pencereler kapatılır.

Girilen DNS adreslerinin geçerli olması için işletim sisteminin yeniden başlatılması gerekir. Bilgisayar yeniden açıldığında eskiden DNS ayarlarından dolayı girilemeyen bir siteye girmeyi deneyerek testinizi yapabilirsiniz.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir