Doğum Sigortası Nedir?Doğum Sigortası Nedir?

Sigorta bir kişinin başına gelebilecek herhangi bir olay karşısında sağlık veya ekonomik zarara uğramamak için önceden belirlenmiş miktarda ödeme diğer adıyla prim karşılığında kendini koruma aldığı anlaşmadır. Sigorta işleminin gerçekleşmesi için bir müşteri, sigortayı sağlayacak kişi veya şirket yani sigortacı ve poliçe yani anlaşma gereklidir. Günümüz dünyasında oldukça önemli bir hizmet ağına dönüşmüş olan sigortacılığın birçok çeşidi vardır. Deprem sigortası, sağlık sigortası, hayat sigortası önde gelen sigorta türlerindendir.

 

Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası kişinin sağlık problemleri veya genel sağlık durumuyla alakalı giderlerin ödenmesi için yaptığı sigorta anlaşmalarıdır. Ülkemizde her vatandaş bir sağlık sigortasına sahip olmak zorundadır. Yapılan son düzenlemelerden sonra özel bir sağlık sigortası olmayan vatandaşlarımız genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Ama bu genel sağlık sigortasının çeşitli sınırlılıkları olmasından dolayı özel sağlık sigortası yaptırmak tercih edilen bir yol haline gelmiştir. Özel sağlık sigortalarının kapsamları farklılıklar gösterir. Doğum sigortası da özel sağlık sigortalarından biridir. 

Doğum Sigortası

Doğum sigortası kapsamı farklı olan bir özel sağlık sigortası türüdür. Anne çocuk sağlığının korunmasını öncelik olarak kabul eden sigorta doğum öncesi ve doğum sonrasını kapsar. Poliçe süresi müşteri sigortacı arasındaki anlaşmaya göre değişmektedir. Sigortanın kapsamı da anlaşmadan anlaşmaya farklılıklar gösterir.

 

Doğum öncesi sağlık kontrolleri, doğumun gerçekleşeceği hastaneler, doğum sonrası anne ve bebeğin sağlık kontrolleri, ilerleyen süreçte yalnızca çocuğu kapsayan sağlık kontrolleri sigorta anlaşmasının kapsamını ve prim miktarını etkiler. Devlet hastanelerinde yoğunluğun fazla olması ve sunulan hizmetin kalitesinin düşük olması annelerin doğum sigortası yaptırmalarına neden olmaktadır. Doğum sigortasında doğum esnasında annenin veya bebeğin öngörülmeyen şekilde hastalanması durumunda yapılacak tedavinin masrafları da karşılanır. Fakat bu durumunda anlaşma öncesinde sigorta poliçesinin kapsamına alınması gerekir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir