Eğitim Sigortası Ne İşe Yarar?Eğitim Sigortası Nedir ve Ne Faydası Vardır?

Eğitim sigortası kişinin ailesinin ölümü, çalışamaz hale gelmesi veya hasta olması gibi durumlarda kişinin sigortadan destek alması için yapılmış bir sigorta türüdür. Özel okulların, kolejlerin, üniversitelerin artmasıyla birlikte büyük bir sektör haline gelen eğitim sektörünün, maddi külfeti gün geçtikçe artmakta. Hayat içerisinde kişilerin başına her türlü olumsuzluğun gelebilme ihtimaliyle özellikle de kişinin geleceğinin hazırlanmasındaki en önemli faktörün eğitim olduğu gerçeği birleştiğinde, eğitim sigortası son dönemlerde vatandaşların kendi ya da ailesi için tercih ettiği popüler bir sigorta türü haline gelmekte. 

Kişi eğitim sigortası yaptırdığında, ailesinden birinin kaybının ya da aile ekonomisini döndüren kişinin çalışamaz hale gelmesinin sebebiyle maddi anlamda eğitimine sekte vurulma ihtimalinin önüne geçer. Bu olumsuz durumların olması halinde kişi eğitim masraflarını sigortadan alır. Eğitim sigortası kapsamları içerisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bazı sigorta acenteleri aile bireylerinin ölümlerini sigorta kapsamına dahil ederken bazıları etmeyebilir. Bu yüzden eğitim sigortası yaptıracak olan kişilerin sigorta kapsamlarına hakim olmaları gerekmekte. Aile ekonomisini döndüren kişini kaybının dışında kişinin çalışamaz hale gelmesi durumunun da bazı sigortaların kapsamında olup bazılarında olmadığı da bilinmekte.

 

Eğitim Sigortasının Süresi ve Çeşitliliği Nelerdir?

Dünyada eğitimin daha modern ve ileri seviyeye çıktığı görülmekte. Çağdaş eğitimi yakalamaya çalışan sistemlerin çeşitli kolej ve özel okullarda uygulandığını söyleyebiliriz. Bu yüzden aileler, bahsettiğimiz bu zor ve uzun süreç içerisinde, çocuklarının eğitimini ana sınıfından yüksek lisansa kadar sürdürmek, garanti altına almayı istemekte. Eğitim sigortaları da bunu düşünerek çeşitli planlamalar yapmakta. En düşük eğitim sigortası lisans eğitimi ağırlıklı 4 sene üzerinden yapılırken ömür boyu eğitim sigortaları ise 20 sene üzerinden hesaplanıp uygulamaya geçirilmektedir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir