Elektronik Mühendisliği Kaç Puan?Elektronik Mühendisliği Kaç Puan?

Elektronik Mühendisliği ülkemizde dört yıl olarak çeşitli üniversitelerin mühendislik fakültelerinde verilmektedir. Öncelikle liseden mezun olduktan sonra üniversite giriş sınavlarından yeterli puanı almak gerekmektedir. Puanlar üniversiteden üniversiteye göre farklılık arz etmektedir. 500 puan civarında iyi üniversitelere girebilirken 300 puan civarlarında da ülkemizde bulunan bazı üniversitelerin mühendislik bölümüne girilebilmektedir. Üniversiteden üniversiteye göre değişiklik arz eden puanlar gibi eğitim sistemleri de farklılık gösterir. Bazı üniversitelerde yüzde yüz İngilizce eğitim görülürken bazı üniversitelerde ise bu oran farklıdır. Bunun yanı sıra yüzde yüz Türkçe eğitim veren üniversiteler de çok sayıda mevcuttur.

 

 Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?Elektronik Mühendisi temel olarak elektrik üretim ve dağıtımı yapmaktadır. Ayrıca birçok elektronik cihazları üretebilir, bakım ve onarımını yapabilmektedirler.

 

Elektronik Mühendisinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Elektronik Mühendisi fizik, matematik ve kimya dallarında başarılı olmalıdır. Akademik açıdan da üstün bir yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca inceleme, muhakeme etme ve kontrol yeteneği olmalıdır. Elektronik cihazlara ilgili olmak da meslekte işi severek yapmaya ve dolayısı ile başarılı olması için bir etkendir.

 

Elektronik Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

Elektronik Mühendisi hem kamu hem de özel sektörde çok rahat iş bulabilmektedir. Kamu sektöründe gerekli sınavlara girdikten sonra çalışma imkanı bulabilen elektronik mühendisleri, TRT ve PTT gibi kamu kurumlarında çalışabilmektedirler. Özel sektörde ise işe giriş şartları girilen şirkete göre değişiklik göstermektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir