En İyi Zayıflama UygulamalarıEn İyi Zayıflama Uygulamaları

Hazır yemek tüketiminin artması, teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelen hareketsiz yaşamın sonuçları birçok bireye fazla kilo olarak dönmüştür. Aşırı kilo alma da beraberinde şeker, tansiyon, kolesterol gibi çeşitli hastalıkları getirmiştir. Bu sebeple sağlıklı zayıflama günümüzün en çok araştırılan konularından biri olmuştur.

 

Dengeli Beslenme

Dengeli beslenme zayıflama denince akla gelen ilk yöntemdir. Dengeli beslenme, karbonhidrat, protein, yağ gibi besin gruplarının hepsinden gerektiği kadar yiyerek, vücudun ihtiyaçlarını karşılamayı gerektirir. Günde 3 ana 3 ara öğün en sık tercih edilen dengeli beslenme durumudur. Her şeyin azının karar çoğunun zarar olduğunu unutmamak gerekir.

 

 Yeterli Miktarda Su Tüketimi

Zayıflama sürecinin belki de en önemli faktörü yeteri kadar su tüketmektir. Sağlıklı bir bünyenin günde en az 2 – 2,5 litre su içmesi gerekir. Aşırı kilo problemi olan insanlarda bu miktar artmaktadır. Yalnız su tüketiminde de dengeyi korumak önemlidir çünkü gereğinden fazla su tüketimi böbreklere zarar vererek sağlık problemleri yaratabilir. 

Hareketi Arttırma

Gün içerisinde yapılan fiziksel aktiviteyi arttırmak vücudunuzun daha çok kalori yakmasına ve zayıflama sürecinizin hızlanmasına sebep olacaktır. İsterseniz bir spor salonunda, bir eğitmen gözetiminde spor yapabilirsiniz ama buna imkanınız yoksa da çeşitli şekilde hareketinizi arttırabilirsiniz. Örneğin haftada 3-4 gün açık havada yapılacak 40 dakikalık yürüyüşler kilo vermenize yardımcı olacaktır. Asansör yerine merdiven kullanmak ya da kısa mesafelerde araç kullanmamak günlük hareketinizi arttıracaktır.

Zayıflama sağlıklı bir yaşama geçiş için bir adımdır ve doktor kontrolünde yapılması yaşanabilecek sıkıntıları engellemiş olur. Bu süreci sadece fazla kilolarınızı vermek için uygulamamalı, bunu bir yaşam standardı haline getirmelisiniz. Bu sayede ileride oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir