En Sağlıklı Zayıflama Metodu NedirEn Sağlıklı Zayıflama Metodu Nedir

Zayıflık hem günümüzde pek çok insan tarafından estetik kabul edildiği için hem de fazla kilolar beraberinde sağlık problemlerini de getirdiği için oldukça popüler. Zayıflamak sağlık problemlerini ortadan kaldırabildiği gibi, doğru olmayan zayıflama yöntemleri çeşitli hastalıklara ve problemlere neden olabilir. En sağlıklı zayıflama yöntemi diyetisyen kontrolünde, sporla desteklenerek yapılan zayıflamadır.

 

Diyetisyen Kontrolü Neden Gerekli

Bir kişi sağlıklı beslendiğini düşünmesine rağmen kilo veremiyorsa, bir şeyler yanlış demektir. Bir metabolizma hastalığına sahip olabilir ya da doğru sandığı bilgiler yanlış olabilir. Bu durumda problemin ne olduğuna en doğru olarak karar verebilecek kişi, konunun uzmanı bir diyetisyene danışmaktır. Diyetisyen size çeşitli kan testleri ve vücut ölçümleri yaptıktan sonra, eğer metabolizma hastalığınız varsa tedavisi için uzman doktora yönlendirir. Yoksa sizin bünyeniz için en uygun diyet listesini hazırlar ve kriz anları için beslenme tavsiyeleri verir. 

Spor Neden Gerekli

Sadece diyetle zayıflamak mümkün olsa da, konu en sağlıklı şekilde zayıflamaya gelince spor olmazsa olmaz. Özellikle bahsettiğimiz miktar 3-5 kilo değil de 10-20 kilo gibi rakamlarsa, fazla kilo kaybı vücutta çeşitli deformasyonlara sebep olabilir. Bu deformasyonları en aza indirmenin yolu da spordan geçiyor. Özellikle pilates, yoga gibi dayanıklılık sporları sıkılaşma sağlayarak hem istediğiniz görünüme daha hızlı kavuşmanızı sağlar hem de vücudun sıkılığını korumasına yardımcı olacağı için kilo kaybına bağlı sarkmaları azaltır.

Zayıflamada spor denilince tek sebep sıkılaşma değil elbette. Koşu, bisiklet, yüzme, tenis, basketbol gibi kalp ritmini yükselten sporlar yağ yakımını hızlandırdığı ve tüketilen kalori miktarını arttırdığı için kilo verme sürecini kolaylaştırır. Spor yaparken yine diyetisyene başvurmak gerekiyor. Çünkü kalp ritmini arttıran sporlar, acıkmayı da kolaylaştırdığı için spor sonrası nasıl besleneceğini bilmek büyük önem kazanıyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir