Fındık’ta Oynanan Büyük Oyunlar !Son dönemin en büyük tartışma konusu haline gelen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yaptığı açıklamalara rağmen bir türlü yükselmeyen fındık fiyatları , karadenizli çiftçileri büyük bir hüsrana uğrattı.

Sezon başlangıcında TMO’nun 10 TL’den fındık alımı yapacağını açıklaması çiftçiyi büyük bir sevince boğmuştu. Fakat çiftçinin bu açıklama sonrasında girdiği beklenti sezon açıldığında karşılanamadı. Türkiye genelinde fındık alımı yapan ve tekel firma olan Ferrero’nun 7 TL üzerinden fındık alımını başlatması sonrasında fındık üreticisi bir kez daha hüsrana kapıldı.

Yine de umutsuzluğa kapılmak istemeyen üretici , biraz daha beklersek belki fındık fiyatları yükselir diye düşünmeye başladı. Fakat üreticinin beklentisi bir türlü gerçekleşmedi. Fındık toplama sezonunun başlamasının üzerinden 1 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen fındık fiyatları istenilen seviyeye bir türlü gelmedi.Kurban bayramı ve okulların açılmasının yaklaşması üzerine birçok çiftçi ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için , tek geçim kaynakları olan fındıklarını 7-8 TL civarı bir fiyata tüccarlara satmak zorunda kaldı.Hal böyle olunca tabii ki İtalyan firması (Ferrero) , çitçinin ihtiyaçlarını karşılamak için fındığını satmak zorunda olduğunu görünce , fındık fiyatlarını artırmadı.

Fındık üreticileri , birçok sosyal medya platformunda videolar paylaşıp , küçük gruplar şeklinde tepki gösterip , ayaklanmayı denediler.Paylaştıkları videolarla sosyal platformlarda büyük yankı uyandırmalarına rağmen fındık fiyatlarının yükselmesi hususunda etkili olamadılar.

 

Karadenizli çiftçinin aklındaki tek soru ise şöyle : Türkiye’nin en büyük tarımsal ihraç ürünü olan fındık , nasıl olur da bu kadar düşük bir fiyat üzerinden satılabilir ?

Bu soruya cevap vermek henüz çok zor. Fakat İtalyan firması (Ferrero) tarafından bir dolaplar çevrildiğini ve hükümetin bu durum karşısında etkisiz bir politika izlediğini görmek de bir o kadar kolaydır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir