Herkese Açık Kablosuz Ağlara Bağlanıyorken Dikkat!Herkese Açık Kablosuz Ağlara Bağlanıyorken Dikkat!

Kablosuz ağlar genel olarak hayatımızı kolaylaştıran belki de en önemli teknolojik buluşlardan biridir. Bizlere dilediğimiz yerden dilediğimiz şekilde hiçbir kablo gereksinimi duymaksızın internete bağlanma imkanı sunmaktadırlar ve bu sayede hiçbir şekilde bazı engeller ile karşılaşmadan wifi ağına bağlanabiliyor ve çeşitli işlemlerimizi halledebiliyoruz. Bazı acemi kullanıcılar için yine bu olayı açacak olursak kablosuz modemlerin etrafa yaydıkları sinyallere bizler kablosuz ağlar diyoruz. Bu sinyallerden internet erişimi elde etmemiz sağlanır. Kablosuz ağlar özellikle de son yıllarda oldukça arttılar. Otobüslerde, duraklarda, köprülerde ve parklarda daha birçok cafeterya gibi noktalar da kablosuz ağlara bağlantı sağlayabiliyoruz.

Kablosuz Ağlar Masum Değil!Ancak bu ağların tahmin ettiğiniz gibi çokta masum olmadıklarını bilmenizde fayda var. Kablosuz ağların güvenlik seviyeleri çoğu zaman son derece düşük olmaktadır. Güvenlikten kasıt ise şifre olayı değil. Bir ağa bağlanmak için şifreyi girersiniz ve rahatlıkla bağlanırsınız. Fakat havada sinyalleriniz devam eder ve internete erişiminiz sağlanır. Bu sinyallerde aynı ağa dahil olan kötü niyetli bir kişi tarafından izlenilebilmektedir. Bazı özel programlar vasıtası ile havadaki sinyaller, aynı ağda bulunan kişilerin yaptıkları şeyler rahatlıkla gözükebiliyor. Özelliklede HTTPS protokolü kullanmayan sitelerde geziniyorsanız kötü niyetli kişilerin sizi izlemesi çok daha kolay oluyor. HTTPS protokolü şifreli bir protokol olduğu için verileriniz profesyonel bir şekilde şifrelenmektedir bu sayede sinyallerden neler yaptığınızı öğrenemezler.

Kablosuz Ağda Hacker Neler Yapabilir?

Ancak HTTPS protokolü de hacklenmiyor değil. Kablosuz ağlara bağlanarak çeşitli banka işlemlerimizi rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemleriniz esnasında da kötü niyetli bir kişi eğer ağa dahilse büyük ihtimalle sizin banka hesap bilgilerinizi çalabilir. Hatta bankanızdan paralarınızı dahi oldukça hızlı bir şekilde çalabilirler. En kötüsü de arkalarında hiçbir iz bırakmama kabiliyetine de sahip olurlar. Bu nedenle çevrenizdeki kablosuz ağlara asla güvenmemelisiniz. Herkese açık olan kablosuz ağlara çok acil işleriniz olmadığı sürece bağlanmamanız büyük önem taşımaktadır. Ayrıca telefonunuza bir anti virüs programı kurmanız son derece önemlidir. Bu anti virüs programı sayesinde aynı ağda bulunan bireyler rahat bir şekilde hack işlemlerini yapamayabilirler. En azından size karşı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir