İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerOnline Alışveriş Yapıyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler

Artık teknolojinin sürekli olarak gelişmesi beraberinde en zor işlemlerimizi dahi online olarak rahatlıkla halledebilmekteyiz. Online bankacılık sistemi de günümüzde son derece gelişmiştir. Neredeyse her bankanın bir web sitesi var ve bu web sitelerine bağlanarak bankacılık işlemlerimizi gerek kurumsal olsun gerekse bireysel olsun rahatlıkla halledebilmekteyiz. Ancak bilmeliyiz ki internet virüsleri de her yerdeler. Her ne kadar bu virüslere yakalanmadığımızı düşünüyor olsak da çoğu gizli bir şekilde bizleri takip ediyor ve arka kapıda çalışıyorlar. Bu yüzden çeşitli güvenlik önlemlerimizi mutlaka almalıyız. Bunun yanı sıra virüsler haricinde yine online bankacılık işlemlerimizi yaparken dikkat etmemiz gereken birçok unsur var.

Herkese Açık Wifi Ağlarından Bankanıza Bağlanmayın!

En önemli kural herkese açık olan wifi ağlarından bankanıza bağlanmanız gerektiğidir. Bildiğiniz gibi bankacılık işlemleri sırasında çeşitli veriler havada iletişim sağlamaktadır. Bu verileri bizler gözümüz ile göremesek de çeşitli cihazlar ile bu veriler incelenebilmektedir. Bu cihazların yanı sıra eğer herkese açık ağa telefonunuzdan bağlanır ve bu ağ üzerinden bankanıza girerseniz durum oldukça tehlikeli bir hal alır. Çünkü sizinle ayı ağ da bir kötü niyetli kişinin olmadığını bilemezsiniz. Ağ koklama yani sniffer yazılımları ile sizinle aynı ağda bulunan birisi sizin banka şifrenizi ve benzeri unsurlarınızı rahatlıkla öğrenebilmektedir. Bu verilerle de bankanıza sizin adınıza bağlanarak çeşitli para transfer işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu yüzden herkese açık ağlardan bankanıza bağlanmamalısınız. Hatta mümkünse herkese açık ağlardan hiçbir işlem yapmayın.Şifre Oluşturma ve Şifre Güvenliği

Bir diğer en önemli unsur ise parolanızdır. Eğer güçlü bir parola oluşturmazsanız yine parolanız kolay bir şekilde tahmin edilebilmektedir. Günümüzde firmaların yapmış oldukları çeşitli araştırmalara göre en çok kullanılan şifre sıklığı aşağıdaki gibidir;

  • 123456
  • 123456789
  • 1234asd
  • Abc123
  • İsim1234

Benzeri parolalar kullanılmaktadır. Özellikle de bireylerin kendi doğum tarihlerini parola olarak kullanmaları da oldukça sık yapılanlar arasındadır. Bu yüzden mutlaka kimsenin tahmin edemeyeceği tahmin edilmesi çok zor olan bir şifre belirlemelisiniz. Buna ek olarak şifrenizi giriş yaparken mutlaka ekran klavyesini kullanın. Eğer bilgisayarınızda bir keylogger yani klavyeden girilen tuşları izlemeye yarayan yazılım var ise ekran klavyesi sayesinde algılama işlemini başaramaz ve rahatlıkla şifrenizi öğrenemez.

Sistem Güvenliğinizi Sağlama Alın

Yine sistem güvenliğini sağlama almanız en önemli unsurlardan birisidir. Bilgisayarınıza veri tabanı son derece güncel olan ve veri tabanını sürekli olarak güncelleyen bir anti virüs yükleyin. Bu anti virüsün web koruması, wifi koruması, davranış engelleyicisi, izleyicisi ve benzeri fonksiyonlarının da olması çok önemlidir. Ücretsiz, crackli anti virüs yazılımlarından kesinlikle uzak durun. Buna ek olarak anti virüs yazılımınızın yanına ek güvenlik yazılımları da kurabilirsiniz ve bu ek güvenlik yazılımları ile güvenlik seviyenizi rahatlıkla yükseltebilirsiniz. Unutmayın ki hacklenmeyecek bir sistem yoktur ve bu sistemlerin güvenlikleri her ne kadar sağlam olursa olsun yine güvenlik önlemlerimiz konusunda biraz paranoyak olmakta fayda vardır. İşimizi garantiye almalı ve internet işlemlerimizi bu şekilde %100 güven içerisinde yapmalıyız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir