Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?Kansızlığa Ne İyi Gelir ve Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Genel olarak insanların kendilerine sağlam ve kaliteli bir beslenme programı oluşturmaları gerekmektedir. Yine bu programı oluşturmadan önce bir doktora danışarak daha sağlıklı bir beslenme programı üretilebilir. Eğer vücudunuzda bağırsak veya mide problemleriniz yok ise birazdan bahsedeceğimiz yiyecekler kan yapma etkisine sahiptir. Ayrıca aşağıda belirteceğimiz besinler demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlığa iyi gelmektedir.

Kansızlık için neler yapabiliriz? İlk olarak ilaçları ele almalıyız. İlaçlar her zaman doktorlar tarafınca tavsiye edilmektedir. Özellikle de kansızlık için tıbbi açıdan oldukça etkili ilaçlar üretilmiş ve son derece olumlu sonuçlar alınmıştır. Doktorların vermiş olduğu 1 – 2 kapsül kan yapıcı ilacın vermiş olduğu kan değerlerine ulaşabilme amacı ile tam olarak 4 – 5 kilo et yemeniz gerekebilmektedir. Bu yüzden kansızlık için diğer hastalıklarda olduğu gibi direk bitkisele sarılmanıza gerek yoktur. Bunun yanı sıra besin olarak kırmızı et kan yapıcı etkiye sahiptir. Vücutta bulunan kan seviyesini yükselten en önemli gıdalar arasında kırmızı et vardır. Ayrıca protein değeri de son derece yüksektir. Bir hafta içerisinde 2 -3 defa yemek aylık olarak 50 – 55 mg demir kazandırabilmektedir.Bakliyatlar da kırmızı et ve fasulye, barbunya, nohut benzeri besinleri birleştirmek gerekir. Kansızlık olanlar neler tüketmeli? Kıymalı nohut, bezelye, etli bezelye, etli nohut gibi besinleri yiyebilirsiniz. Bu sayede yine kan seviyenizi dengede tutabilirsiniz. Birçok kişi sebzelerin kansızlığa iyi gelmediğini düşünebilmektedir. Sebze beraberinde protein kansızlığa oldukça iyi gelmektedir. Bu ikili besini birleştirerek güzel şeyler çıkarabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ıspanaklı yumurta benzeri yiyecekler şeklinde tüketebilirsiniz. Bu sayede oldukça sağlıklı beslenmiş olursunuz. Ayrıca kan yapan yiyecekler arasında yer almaktadırlar.

Pekmez Her Zaman Kan Yapar Mı?

Kansızlık hatalığı olanlar için her ne kadar pekmez oldukça kuvvetli bir şekilde kan yapan besinlerden olduğu biliniyor olsa da pekmez tek başına kan seviyesini kaliteli bir şekilde dengeleyemez. Pekmez kan yapar mı? Ancak pekmez kan seviyesinin yükselmesine, dengelenmesine kesinlikle yardımcı olur. Sonuçta içerisinde glikoz bulunmaktadır. Yine içerisinde çok az miktarda olsa da bitki demiri bulunmaktadır. Büyüme döneminde olan çocuklara özellikle öğlenden önce sabah vakitlerinde 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi yedirilmesi gerekmektedir. Ayrıca pekmez kışın üşümeyi de engeller. Ispanak ve semiz otu da kan yapıcı besinler arasındadır. İçerisinde folik asit, demir ve c vitamini bulunmaktadır. Bunları çiğ şekilde bolca limonla yerseniz oldukça iyi olacaktır. Bu sayede kan seviyenizi koruyabilirsiniz. Kansızlığa iyi gelen daha birçok önemli besinler bulunmaktadır. Önemli olan sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak ve bunu eksiksiz olarak uygulamaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir