Kısayol Virüsünden Kurtulma YollarıKısayol virüsleri birçok kişinin korkulu rüyası olmuştur. Özellikle USB ile çalışan diskler bu virüslerin hedefidir. En çok bu USB belleklerden bilgisayarlara bulaşarak çalışmasını aksatmakta ve bilgisayarı yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda USB içerisinde bulunan bütün dosyaların silinmesine veya kullanılamaz duruma sokmasına neden olmaktadır. Bu tarz virüslerden kurtulmak bazıları için çok basit olabilir fakat bazı kişiler bu tarz olaylardan anlamadıklarından araştırma yapma gereği duymaktadırlar. Bu tarz virüsler için üretilmiş bazı programlar ve araçlar bulunmaktadır. BU araçlar ile bu virüslerden kısa zaman içinde kolaylıkla kurtulabilir ve bilgisayarın tekrar sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanabilir.

Kısayol Virüslerinden Nasıl Kurtuluruz

İnsanların işlerini aksatan, bilgisayarlarını yavaşlatan ve hatta USB cihazlarda bulunan çok önemli bilgilerin kaybedilmesini sağlayan Kısayol virüslerinden kurtulmak oldukça basittir. Bunun için gerekli olan bazı programlar ve araçlar bulunmaktadır. Bu programlardan biriside ‘’Shortcut Virus Remover’’ olmaktadır. Bu programı bilgisayara indirerek kısa süre içerisinde taratabilir ve kısayol virüslerini temizleyebilirsiniz.Kısayol virüsleri USB Flash sürücülerinde veya bilgisayarın bazı klasörlerinde görülebilmektedir. Bunu anlamak aslında oldukça basittir. Bu virüs girdiği bölümde birçok kısayol ve klasör oluşturmaktadır. Bazı durumlarda ise kullanmakta olduğunuz klasörlere bulaşarak bunların kısayol olmasını sağlamakta ve kullanılmaz hale getirmektedir. Klasöre tıkladığınızda açılmayabilir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız maalesef bu virüsten sizde nasibinizi almışsınızdır demektir.

Kısayol Virüslerinin Bulaşmaması İçin Neler Yapılmalı

Bu tarz virüsler genellikle USB Flash sürücüleri ile bulaşmaktadır. Bilgisayarınızda bu tarz virüslerin olmasını istemiyorsanız öncelikle bir virüs programı kullanmanız gerekmektedir. Güncel ve kaliteli bir virüs programı ile bilgisayarınızı bu tarz durumlardan koruyabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz programlar bilgisayara takılan USB bellekleri de taramakta ve virüs bulaşmasını engellemektedir.

USB Flash sürücüleri bu virüslerden korumak için ise daha dikkatli olmak gerekiyor. Sürekli farklı bilgisayarlar kullanıyor ve bunlar arasında bilgi alışverişi yapıyor iseniz bilgisayarın temiz ve virüs programı yüklü olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu şekilde Flash belleği de kısayol virüslerinden koruyabilir ve bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz. Kısayol virüsü temizlemenin en basit yolu ya hiç bulaştırmamaktır ya da önceden koruyucu programlar kullanmaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir