Kızılay’ın Hizmet Alanları Nelerdir?Kızılay Her Yerde

Kızılay, 1868 senesinde, ‘Osmanlı Yaralı Ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adıyla kurulmuştur. 1935 senesinde, adı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘Türkiye Kızılay Cemiyeti’ olarak değişmiştir. 150 senelik bir tarihe sahip Türkiye Kızılay’ı tarihi boyunca pek çok faydalı projeye imza atmış, pek çok yaraya merhem olmuştur. Temel gayesi insana hizmet Türkiye Kızılay’ının pek çok misyonu bulunmaktadır.

 

Kan Temininden Doğal Afete Kadar

Türkiye’nin kan hizmetlerinin iş yükü Kızılay’dadır. 150’den fazla kan bağış aracı ve 67 kan merkeziyle, kan vermek isteyen gönüllülerle, kana ihtiyacı olan hastaların buluşmasına vesile olan Kızılay, bağışçılardan alınan kanların kontrolü ve muhafazası gibi görevleri de üstlenmektedir. Kızılay Ulusal afetlerde ilk yardımdan, konaklamaya, yemekten, sağlık hizmetlerine varana kadar pek çok konuda vatandaşların yanındadır. Kızılay’a bağlı aş evleri, huzur evleri ve öğrenci yurtlarıysa, maddi imkansızlıklar yüzünden temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilerin de hizmet almasına yönelik çalışmalarından bazılarıdır. Gönüllüler tarafından hazırlanan gıda paketleri, kurbanlar ve giysi yardımları, Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. 

Komşu Ülkelerin De Yanında

Sadece Türkiye için değil, yardıma muhtaç diğer ülkeler için de çare niteliği taşıyan Kızılay, uluslararası yardım görevlerini başarıyla üstlenmektedir. Başka ülkelerde yaşanan savaş ve afet gibi insanların yardıma muhtaç hale gelmesine yol açan olağanüstü durumlarda Türk Kızılay’ı dayanışmak için oradadır. Filistin, Endonezya, Kosova, Sudan, Türk Kızılay’ının yardım ettiği ülkelerden sadece bazılarıdır. Kızılay, yardıma muhtaç ülkelerde, okullar, ibadethaneler, hastaneler kurarak, halkların uzun vadede refaha kavuşması için de girişimlerde bulunmaktadır. Kızılay Göç Ve Mülteci Hizmetleri birimiyle, göçmenlerin ve mültecilerin de yanındadır. Göçmen ve mültecilere yönelik çalışmalar yapan Toplum Merkezlerinde, lisan kursları, uyum programları, psikolojik destek gibi pek çok hizmete ulaşabilen göçmen ve mültecilere bu olanağı Türk Kızılay’ı sağlamaktadır.1926 yılında kurulan Kızılay Maden Suları, Kızılay’a ait bir işletmedir ve buradan elde edilen gelir, yardım işleri için kullanılmaktadır.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir