Kolay Kilo Vermek İçin Neler Yapılabilir?Kilo vermek bazı insanlar için çok zor hale gelebilir. Zayıflamak için birçok yöntem denenmesine rağmen bu yöntemlerden sonuç alınamayabilir. Herkesin bünyesi farklıdır. Zayıflamak sadece yemek yeme ile alakalı değildir. Bazı zayıflama yöntemleri kişiden kişiye değişik sonuçlar verebilir. Kişinin yaşı, genetik özellikleri, metabolizması, çevre ve aile yaşantısı gibi birçok özellik zayıflama üzerinde etkilidir.

 

Sağlıklı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Bol su içmek zayıflamak isteyenler için verilen bir öneridir. Su içmek metabolizmayı dengede tutar ve sağlıklı olmak için gereklidir. Beynimizin daha iyi çalışmasını sağlar ve gün içinde hareketli olmamıza yardım eder.

Spor yapmak zayıflamaya yardımcı olur. Fakat doğru bir plan çerçevesinde spor yapılmalıdır. Doğru spor yapmak için bir uzmandan görüş alınmalıdır.

Besin tüketirken özenli olunmalıdır. Sebze, meyve, et tüketimi vücudun ihtiyaçları doğrultusunda yapılmalıdır. Gün içinde uzun süre yemek yememek yerine öğün atlamadan az az yenmelidir.Porsiyonlar kontrollü tüketilmelidir. Yemek için ayrı bir zaman oluşturulmalıdır. Ayaküstü yemek yeme alışkanlığı zayıflamak isteyenlerin uzak durması gereken davranışlardandır. İşlenmiş gıdaları tüketmek kilo almaya sebep olur. Yemekler yavaş yavaş çiğnenirse mide daha rahat çalışacaktır. Kaliteli uyumak da kilo vermeye yardımcı olur. Vücut belli bir düzene göre ayarlanmalı, yatma ve kalkma saatleri konusunda düzen oluşturulmalıdır.

Hormon bozukluğun olması da kilo vermeyi zorlaştırabilir. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişiler hormon dengesine baktırmalıdır. Kullanılan bazı ilaçlar da kilo almaya ve zayıflamanın zorlaşmasına yol açar. Bu konuda doktora danışılmalıdır.

 

Stresin Zayıflamaya Etkisi

Stresli kişiler kilosunu dengede tutmakta zorlanabilir. Stres hormonu olan kortizol yeme isteğini tetikler. Böylece ihtiyaç dışında daha fazla gıda tüketimi gerçekleşir.

 

Zayıflamak İçin Sabırlı Olmak

Zayıflamak için sabırlı ve kararlı olunmalıdır. Böylece daha iyi adımlar atar ve daha motivasyonlu olunur.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir