Nasıl Kısa Sürede Kas Yapılır?Kas Nedir?

Kas, vücuda şekil veren iskelet ve iç organların doğru hareket etmesini sağlayan yapılardır.

 

 Kasların Özellikleri

-Rahatça gevşeyip kasılır.

-Güçlü yapıya sahiplerdir.

-Kaslar yürümeyi, koşmayı, parmakları rahat hareket ettirmeyi, yazı yazmayı, bacak ve kol hareketlerini kullanmayı sağlar.

-Yapılabilecek tüm hareketlerde eklemler ve kemiklerle birlikte hareket etmeyi sağlar.

 

Kas Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasların sağlıklı olabilmesi için oksijene ihtiyaçları vardır. Yeterli miktarda oksijen almayan kaslar yorulur ve kendilerini bırakarak güçsüz kalırlar. Kasların sağlığı için yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. D vitamini içeren besinler tüketmek oldukça yararlıdır. Güneşe çıkmak ve güneşlenmek kas sağlığı için önemli bir unsurdur. Protein içeren besinler, taze meyveler, az pişmiş sebzeler kas sağlığının iyi olmasına yardımcı olur.

 

Kısa Sürede Kas Yapmanın Püf Noktaları

Hızlı ve kısa sürede kas yapmak spor ile uğraşan çoğu kişinin istediği bir durumdur.Öncelikle çalışma şiddeti artırılmalıdır yani kas yapmak için çalışırken zorluk çekilecek ağırlıklar seçilmelidir.

 

Tüm vücut hareketlerine yönelmek gerekir. Tüm vücut hareketleri aynı anda bir sürü kası çalıştırır ve çalışmanın şiddetini arttırır. Günlük harcama yapılacak kaloriden fazla kalori almak gerekir. Bu çok yemek yemek anlamında değildir. Günlük kalorinin hesaplanıp üzerine 200-300 kalori alınması anlamına gelir. Toparlanmak ve dinlenmek için yeterli zaman ayrılmalıdır. Her gün aynı kası çalıştırmak doğru olmaz.

 

Doğru olan her kas grubunu çalıştırdıktan sonra 1 gün ara vermektir. Çalışılan ağırlık devamlı arttırılmalıdır. Her çalışmada aynı ağırlık kullanılmamalıdır. Kaslara ne kadar uyarı gönderilirse kaslar o kadar büyür. Protein tüketimi arttırılmalıdır. Kas yapmak ve spor yapmak vücudun protein ihtiyacını arttırır. Yeterli protein alınmazsa kas gelişimi yavaşlayabilir. Çalışmalarda hedef belirlenmelidir. Zaman çeşitli kısımlara ayrılmalıdır. Her döngüde faklı çalışılmalıdır. Her döngü hedefe daha çok yaklaştırır. Kısa sürede kas yapmak için bunlara dikkat edilmelidir.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir