Öldükten Sonrada Sevap Kazandıran AmellerEbu Hureyre’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (as.) şöyle buyurdu:

‘’İnsan ölünce, şu üç şeyin amel defterine yazılması son bulmaz:

1- Sadaka-i cariye,

2- Veya istifade edilen bir ilmi (ürün),

3- Veya kendisine dua eden salih bir evlat.’’

(Müslim, Vasiyet, 14)

 

AÇIKLAMASI

İslam dini insanı dünyada yaptıklarından sorumlu tutar. Öldükten sonra dünyada yapılanlardan kimseyi sorumlu tutmaz.

Yüce Allah adildir; insanı sadece işlemiş olduğu günahlar nedeniyle cezalandırır. Yaşamına devam etseydi başka günahlarda işleyecekti düşüncesiyle, insanlara yapmadıkları şeylerden dolayı hesap sorulmaz.

Diğer yandan Yüce Allah, çok fazla merhamet sahibidir. Bu özelliğinden dolayıdır ki insan öldükten sonra bile diğer insanların faydalanabileceği bazı eserler bıraktıysa, o kişiye öldükten sonra dahi sevap yazılmaya devam eder. İnsanların o eserden faydası devam ettiği sürece o kişiye de sevap yazılmaya devam eder. Bu Yüce Allah’ın kullarına karşı olan lütfudur.İşte yukarıda yazılan hadiste de bahsedildiği gibi insanın öldükten sonra amel defterine sevap yazılabilmesi için 3 şeye işaret edilmektedir.

Birincisi; Yaşarken yapmış olduğu hayır-hesanatların insanlara olan yararının hala devam ediyor olmasıdır. Bu hayır-hasenatların insanlara karşı yararı devam ettiği sürece, onun yapan kişiye sevap yazılmaya devam eder.

İkincisi; İnsanların yararlanmaya devam ettiği bilimsel bir ürünün ortaya konulmasıdır. İnsanlara fayda sağlayan yararlı kitap, makale bırakan ve hayırlı öğrenciler yetiştirenler de aynı şekilde mükafata sahip olacaklardır.

Üçüncüsü; Öldükten sonra arkanda hayırlı evlatlar, nesiller bırakabilmektir. O hayırlı nesil şüphesiz ki sadece kendisine değil, tüm insanlığa hayırlı hizmetlerde bulunacaktır. İşte böyle bir kimse Allah katında da muteber biridir. Bu yüzdendir ki böyle hayırlı bir insanın duası Allah katında da muteberdir.

(Prof.Dr. S. Kemal SANDIKÇI’nın Hadis(1) kitabından yararlanılarak yazılmıştır)

 

Etiket: Amel Defteri, Sevap, Ölüm, Öldükten Sonraki Sevaplar, Öldükten Sonra Devam Eden Sevaplar, Öldükten Sonrada Sevap Kazandıran Ameller
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir