Protein Tozu Zararlı Mı?Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein vücudun yapı taşlarındandır ve dokuların yenilenmesini sağlar. Protein vücudun enerji kaynağıdır. Vücut kendini yenilemek için proteine ihtiyaç duyar. Proteinler, hücrelerin sürekliliğini sağlamaktadır. Hormon ve enzimlerin esas yapısı olan proteinler bağışıklık siteminde önemli rol alır.

 

Protein Tozu Nedir?

Protein tozları protein ihtiyacını pratik şekilde karşılamak için üretilmiş gıda takviyeleridir. Protein tozu genellikle vücut geliştirmek isteyen ya da yoğun spor yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir çünkü kas onarımı için proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Spor yapan kişilerde protein ihtiyacının yaklaşık iki katına çıktığı düşünülmektedir. Bu kişilerde açığa çıkan protein ihtiyacı yoğunluktan dolayı karşılanamamakta bu yüzden pratik olan protein tozlarının kullanımı artmaktadır.

 

Protein Tozu Hakkındaki Görüşler

Günümüzde protein tozu ile ilgili farklı düşünceler yer almaktadır. Protein tozunun bir ilaç olmadığını bu yüzden doğru kullanıldığında faydalı olacağını savunanlar protein tozuna olan yargıların spor hakkındaki fikirlerinin olumsuz etkilendiğini savunmaktadırlar. Protein tozunun enerji verdiğini, kas kaybını önlediğini, vücudun uyumlu şekilde çalışmasını sağladığını, vücudun daha hızlı onarılıp yenilendiğini söylemektedirler.Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin Deneysel Tıp Araştırma Biriminde yapılan araştırmaya göre farelere protein tozu verilerek spor yaptırılmıştır. 2 ay sonra hem spor yaptırılan hem de protein tozu alan farelerin testis ve sperm yapısında bozulmalar olduğu tespit edilmiştir.

Bir başka görüşe göre protein ihtiyacını, protein tozu yerine doğal besinlerden karşılanmanın daha yararlı olduğunu savunmaktadır. Birçok doktor protein tozunun zararlı olduğu konusunda hemfikirdir. Günlük protein ihtiyacının fazlasının vücuttan atılırken kalsiyum miktarının da düştüğünü söyleyen görüşe göre kemik erimesi, karaciğerde yağlanma, kalp hastalıkları, böbrek hastalığı gibi sorunların ortaya çıkacağı söylenmektedir. Doğru beslenerek ve uzman yardımıyla spor yapmanın daha sağlıklı olduğu vurgulanmaktadır. Bazı görüşler protein tozlarının bağımlılık yaptığını savunmaktadırlar. Ayrıca piyasaya sürülen birçok protein tozunda zararlı kimyasalların olduğu görülmektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir