Saç Dökülmesi ve Tedavi YöntemleriSaç Neden Dökülür ve Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanların saçları her gün belirli miktarlarda dökülmektedir. Bu durum normal şeklinde karşılanır. Yetişkin bireylerde günde kaç adet saç dökülür? Yetişkinlik çağında olan bireylerde ise gün içinde 50 – 100 adet tel saç dökülebilmektedir. Bu oranlar da dökülmekte olan saçlar kalıcı saç kayıplarına asla yol açmamaktadır. Fakat bundan sonrasındaki daha çok fazla oranlarda dökülmeler ise saç kayıplarına yol açabilmektedir. İki aydan daha çok sürmekte olan saç dökülmeleri çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Saç dökülmelerinin en fazla görülmekte olan sebebi arasında tabii ki de hormonal farklılıklar bulunmaktadır. Buna eş şeklinde gerilim, yanlış beslenme, genetiksellik benzeri unsurlar yer alabilmektedir. Ek şeklinde belirtmek gerekir ki kimyasallara maruz kalmak ve kemoterapi de bilindiği benzeri saç dökülmesine neden olan en büyük etkenler arasında bulunmaktadır. Saç yapısı ve saçın dökülmesinin nedenleri son derece yoğun olabilir. Saç dökülmesinin en fazla görülmekte olan bir öteki nedeni ise mineral ve gıda kusurlarıdır.

Çinko ve Saçlar

Çinko azlığı sonucunda saç dökülmeleri son derece sık meydana gelebilmektedir. Bunun sebebine gelirsek çinko ve içinde barındırmış olduğu çeşitli mineraller olmamakta ise saç kendisini yenilemez. Saçlar sürekli incelir ve dökülür. Özellikle belirtmek gerekir ki çinko hücre yenilenmesini sağlayan ve gene bünyemiz içindeki dokuları sürekli  yenileyen çok önemli mineraller arasında bulunuyor. Yine ek olarak saçın sağlıklı kalmasını sağlamakta olan ve saç diplerindeki bazı yağların da saç dökülmesine neden olduğu bilinir. Bu sebeple çinko saç sağlığı açısından son derece önemli bir mineral olmuştur oluyor. Buna ek olarak saç dökülmesi için çinkoyu bir kenara koyarsak B12 ve D vitaminleri oldukça önem arz eder. Bu benzeri vitaminler alınmazsa çoğu değişik problemler oluşabiliyor.Çinko Eksikliği ve Belirtileri

Çinkonun birbirince değişik yararları bulunuyor. Çinkonun yararları ne gibi şeylerdir? Çinko özellikle belirtmek gerekirse göz sağlığı için önem arz eder. Çinkosu iyi olan kişilerin gece görüşleri de iyi olur. Atopik dermatit gibi cilt sorunlarının tedavilerinde de çinko son derece etkili olmaktadır. Bunlara ek olarak çinko sivilceleri gözle görülür seviyede azaltıyorken sivilce tedavisinde de bu sebepten çinko yoğun şeklinde kullanabilmek mümkündür. özellikle belirtmek gerekirse gene hamilelik zamanlarında annenin sağlığı ve bebeğin şahsi gelişimi için çinko oldukça önemli mineraller arasında yer alabilmektedir. Diyabet denetiminde de çinko oldukça önem arz eder. Ek şeklinde bağış9klık sistemini de oldukça kuvvetlendirmektedir. Cinsel organların gelişimlerinde, cinsel sağlık açısından gene çinkonun ehemmiyeti son derece çoktur. Çok kanser ve çeşitli kanser türlerine karşı da koruyucu etkisi var olan çinko prostat kanserine karşı aynıdır.

Çinko Eksikliği ve Bulunduğu Gıdalar

Çinko eksikliğinin değişik bulguları bulunmaktadır. özellikle belirtmek gerekirse tırnaklar da çeşitli beyazlıklar ve tırnaklar da basit kırılmaklar, cilt üstünde oluşmuş olan sivilceler, cinsel arzusuzluk, iştah ve tat alamama, uyku sorunluluklar çinkonun başlıca kusurlarından sayılmaktadır. Bu belirtiler gene birçok gözüküyorsa kesinlikle hekime başvurulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Çinko kırmızı et, tavuk, buğda, rüşeym, kabak çekirdeği, yumurta, soyalı ürünler, ciğer benzeri gıdalar de bulunuyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir