Svchost Virüsü Nasıl Temizlenir?Svchost Virüsü Nasıl Temizlenir?

Günümüzde birbirinden farklı virüs çeşitleri vardır ve bu virüslerin çoğunluğu sistemimize zarar vermeye yönelik olarak tasarlanırlar. Ancak birçoğu da tam tersi zarar vermekten ziyade sistemimize hiçbir zarar vermeden veri hırsızlığı amacı ile tasarlanırlar. Bu virüslerin hepsinin ortak noktası ise hem sistemimize zarar vermeleri hem de veri hırsızlığıdır. Svchost virüsü de sistemimize zarar vermeye yönelik olmayan ve verilerimizi çalmaya yönelik olan virüsler arasında yer almaktadır. Bu virüsün en önemli özelliği kendini svchost ismi ile sistem yazılımı gibi göstermektedir. Bu saye de çeşitli anti virüs yazılımları tarafınca kolay bir şekilde tespit edilemezler. Bunun yanı sıra profesyonel kullanıcıları dahi kandırabilmektedirler.

Svchost Virüsü Nasıl Çalışır?

Bu virüsün çalışma mantığına gelecek olursak çalıştığı andan itibaren kendisini sistem dosyası gibi gösterir. Görev yöneticisinde bir adet daha svchost dosyası görürsünüz. İşlemler listesinde bulunan bu 2. Svcohst işlemi sizleri her hangi bir şüpheye sokmaz ve işlemlerini başarılı bir şekilde yerine getirirler. Bunun yanı sıra sisteminizin çekirdeğinde bulunan en önemli sistem yazılımlarına da kendini yapıştırarak güvenli bir şekilde yol kat etmeye başlarlar. Bu virüsler çoğunlukla uzaktan erişim amaçlı kullanılmaktadır. Yani kötü niyetli kişi uzaktan sizleri rahatlıkla izleyebilmektedir. Ayrıca çeşitli şifrelerinizi, uygulama bilgilerinizi ve tarayıcı geçmişinizi tek bir tuşa basarak rahatlıkla elde edebilirler. Bu virüsleri tespit etmenin en kolay yolu güvenlik duvarları kullanmaktadır.Svchost Virüsü Nasıl Tespit Edilir ve Silinir?

Svchost virüsünün tespit edilme işlemi normal yollar ile oldukça zordur. Özellikle de bazı durumlarda anti virüs yazılımları dahi bunları kolay bir şekilde tespit edemeyebilirler. Anti virüs yazılımlarının tespit edememelerinin sebebi bu yazılımların kendilerini güçlü bir algoritma işle şifrelemelerinden kaynaklıdır. Bazı virüsler kendilerini şifreleyebilmektedirler. Kendilerindenziyade çoğunlukla virüsün yazarı gülü bir algoritma kullanarak anti virüsler tanımasın diye virüsün kaynak kodunu şifreler. Bu sayede anti virüs yazılımları virüsün kaynak kodunu görüntüleyemez ve şifreleme işlemi sayesinde zararlı yazılım olarak algılayamazlar. Burada ise devreye güvenlik duvarları girmektedir. Güvenlik duvarları ve davranış analizi yapan yazılımlardan faydalanarak bu virüsleri tespit edebilir ve silebilirsiniz. Bilgisayarınıza oldukça sağlam bir güvenlik duvarı yazılımı kurun ve bu yazılım ile ağ trafiğini izleyin. Bir süre sonra virüs kötü niyetli kişiye bilgi aktarımına geçtiğinde güvenlik duvarınız alarm verecektir ve bu yazılım bu IP adresinden bu IP adresine veri aktarıyor ne yapmalıyım? Gibi bir soru soracaktır. Sizde engelle butonuna basacaksınız. Bunun arkasından hangi yazılım ismini gördüyseniz o yazılımın bulunduğu dizine giderek silme işlemini gerçekleştirin. Silme işlemini gerçekleştirirken mutlaka sistemi güvenli moda alın. Çünkü virüsler güvenli mod ile rahat bir şekilde çalışamazlar. Tabi bu her virüs için de geçerli değildir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir