Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır?Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır

Pek çok kişi telefonuna ya da bilgisayarına gelen yazılım güncellemesi uyarısıyla karşılaşır. Bu uyarının ne anlama geldiğini bilmeyen kişiler telefonuna ya da bilgisayarına gelen yazılım güncellemesini görmezden gelmektedir. Bunun sonucunda kullandığı cihazda bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için yapılması gereken çok basittir: Yazılım güncellemesi yapmak.

 

Yazılım Ne Demektir?

Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır. Kısaca yazılım belirli işlemleri gerçekleştirmek üzere cihazı yönetir, ona ne yapacağını söyler.

 

Tüm Elektronik Cihazların Yazılımı Aynı mıdır?

Cep telefonlarıyla bilgisayarların yazılımları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu cihazların yazılım güncelleme yöntemleri de birbirlerinden farklıdır.

Cep telefonları “Android” ya da “İOS” dediğimiz yazılımlara sahiptir. Samsung, HTC, Huawei, Asus, Casper gibi telefonlar “Android” işletim sistemini kullanır. Iphone ise kendine ait bir yazılım olan “IOS” işletim sistemini kullanır.

 

Android Cihazlarda Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?Cihazın “Menü” kısmına girilir. “Ayarlar” bölümü açılır. Orada yer alan “Yazılım Güncelleştirme” seçeneği açılarak yazılım güncelleştirmesi yapılır. Yazılım güncelleştirmelerinin WİFİ ağına bağlıyken yapılması tavsiye edilir.

 

İOS Cihazlarda Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Cihazın “Menü” kısmından “Ayarlar” bölümüne girilir. “Genel” bölümü seçildikten sonra “Yazılım Güncelleme” bölümüne tıklanır. Önce “İndir” ardından da “Yükle” seçeneğine tıklanır. Eğer hemen yükleme yapmak istemiyorsanız “Daha Sonra Anımsat” ya da “Bu Gece Yükle” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

 

Bilgisayarlarda Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Başlat butonunun yanında yer alan arama bölümüne “Update” yazılır. Gelen ekrandan “Windows Update Ayarları” seçilir. Eğer bekleyen güncelleştirme varsa “Şimdi yükle” seçeneğine tıklanarak cihazın güncellemesi yapılır.

 

Yazılım Güncellemeleri Ne İşe Yarar?

Yazılım güncellemeleri cihazın güvenliği başta olmak üzere birçok özelliği güçlendirir. Yazılımla ilgili hata ve sorunların giderilmesi sağlanır. Cihazın performansını ve çalışma kararlılığını arttırır.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir