Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar?Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Bu işi tek bir bölümle kısıtlamak hata olur. Yazılım sektöründe çalışmak istiyorsanız sadece yazılım mühendisliği okumanıza gerek yoktur. Bugün, çeşitli bilişim bölümü mezunları, yazılım sektörüyle alakasız bölümden mezun olan kişiler; hatta üniversite mezunu olmayan kişiler dahi kendilerini geliştirip yazılım sektöründe çalışabilmektedir. Çoğu kişi tarafından önü açık bir meslek olarak görülmektedir.

Yazılım sektöründe çalışmak isteyip ve bunun için bir üniversite bölümü seçecek olan öğrenciler, genelde bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasında kararsız kalırlar. Aralarındaki fark, okurken göreceğiniz derslerdir. Üniversiteden üniversiteye değişeceği gibi, bilgisayar mühendisliği okurken yazılım derslerinin yanı sıra donanım dersleri de görürsünüz. Her ikisi de mezun olduktan sonra aynı iş kolunda çalışabilmektedir. Seçim yapmak tamamen sizin ne istediğinize bağlıdır.

 

Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar?Bugün yazılım mühendisleri birçok iş kolunda çalışabilmektedir. Yazılım sektörü alt iş kollarıyla doludur. Örneğin bir yazılım mühendisi, oyun geliştirmede çalışabileceği gibi, web tasarım, gömülü sistemler, bilgi teknolojileri, yazılım testleri, kod hata ayıklama gibi alt iş kollarında çalışabilir. Bugün çok büyük bütçeye sahip şirketlerin yazılım dünyasından çıkıyor olması da bu mesleği daha cazip kılmaktadır. Mezun olduktan sonra girişimci olarak kariyer hayatınıza devam edebilirsiniz.

 

Yazılım Mühendisleri Kolay İş Bulur Mu?

Bu tamamen kendinizi geliştirmeyle alakalı bir durumdur. Eğer öğrenciyken kendinizi yeterli düzeyde geliştirirseniz güzel bir iş bulmanız kaçınılmaz olacaktır. Yazılım mühendisliği, teknolojiyle doğru orantılı olarak büyümektedir. Yazılım sektörü, daima yeterli düzeyde bilgiye ve donanıma sahip bir mühendise ihtiyaç duyacaktır. Yazılım mühendisliği maaşları ise şehirden şehre ve çalıştığınız pozisyondan pozisyona değişmektedir. Yazılım mühendisliğinde maaşlar, genelde tecrübeyle artan maaşlardır. Yazılım mühendisliği, dünya çapında popüler bir meslek olduğundan, yurt dışında çalışacak bir pozisyon bulma ihtimaliniz de vardır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir