Yerli Otomobil Üretimi Başlıyor , Peki Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar Olacak ?Türkiye , Yerli Otomobil Üretimine Ne Zaman Başlıyor ? Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak ? Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Sunulacak ?

Türkiye yılllardır dünyanın en çok kullanılan teknolojisi olan otomobil sektöründe dışa bağımlı yaşıyordu. Fakat nihayet Türk insanının beklediği sevindirici haber hükümet görevlilerinden geldi. Türkiye artık kendi otomobilini yapabilmek için çalışmalara başladı.

Otomobil çağımızın ön önemli ve en işlevsel teknolojik cihazları arasında yer almaktadır. Üretildiği günden bu yana büyük değişim ve gelişim aşamalarından geçmiş günümüze gelene kadar birçok yenilik ve işlev kazanmıştır. İlk üretildiği zamanlardan sonraki gelişimi insanları hayrete düşürecek seviyelere ulaşmıştır. Hatta bu günlerde petrolle çalışan otomobillerin yanı sıra elektrik enerjisiyle çalışan otomobillerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu devasa gelişim aşamaları içerinde Türkiye kendi otomobilini üretememesi nedeniyle her zaman daha geri planda yer almıştır. Otomobil sektöründe üretim yapamaması , dünyanın en önemli teknolojik cihazı karşısında ülkemizi dışa bağımlı duruma getirmiştir. Hal böyle olunca da ülkemizde ki otomobil fiyatları diğer ülkelere göre daha pahalı olmuştur. Tabii bunda ülkemizdeki yüksek faiz  oranları da bir nebze etkilidir. Peki, Türkiye kendi otomobilini üretmeye başlayınca ne olacak ? Otomobil sektöründe dışa bağımlı bir ülke olmaktan kurtulabilecek ? İşte şuan tüm halkın merakla cevabını beklediği sorular bunlar. Takdir edersiniz ki yerli otomobil üretimi uzun bir zaman alacak , aynı zamanda bu yerli otomobillerinde ülkemizde yaygınlaşması uzun bir zaman içerisinde gerçekleşecek , hal böyle olunca da Türkiye uzun bir süre daha otomobil sektöründe dışarıya mahkum olacak.Peki bu yerli üretim otomobiller , dış ülkelerden alınan son teknoloji otomobillerin sağladığı konforu ve performansı sağlayacabilecek mi ?  İlk aşamada bu biraz zor gözüküyor , çünkü yurtdışındaki araba üreticisi firmaların bu kadar başarılı olabilmelerinin en önemli etkeni yıllar boyunca kazandıkları tecrübedir. Yerli otomobilimizin ilk üretiminden sonra kusursuz olmasını beklemek biraz aptallık olur fakat halkımızın ve yöneticilerimizin gerekli desteği vermesi sonucunda , yerli otomobilimiz giderek gelişerek yoluna devam edecek ve başarılı sonuçlar elde edecektir.

Yerli otomobil hangi firmaların ortaklığı sonucunda üretilecek?

Isuzu, BMC, Vestel, Karsan, Turkcell gibi büyük firmaların ortaklığında gerçekleşecek olan projenin ilk 24 aylık süreci şirketleşmenin sağlanacağı , aynı zaman içerisinde de prototip üretiminin de tamamlanacağı Sanayi Bakanı Faruk Özlü tarafından açıklanmıştı.

Yerli Otomobil Ne  Zaman Satışa Çıkacak?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre 2019’da ilk prototip ortaya çıkacak ve 2021 yılında ise yerli otomobilin ticari satışı gerçekleşmeye başlayacak.

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli otomobil konusunda en merak edilen soru ise işe bu ” Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak”. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bu konuya bir açıklık getirmek adına bir açıklamada bulunurken , net olarak bir fiyat söylemekten kaçındı. Türkiye’nin Otomobili isimli proje kapsamında üretilecek olan yerli otomobillerin rakiplerine göre daha kaliteli ve daha uygun bir fiyatlı olacağını söyledi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir